Prechodové rituály a ich význam v živote moderného človeka
Život je pripravený s nami spolupracovať, komunikovať s nami, starať sa o nás a zároveň nás učiť. My sa jeho unášaniu môžeme odovzdať a na jeho vlnách kormidlovať alebo sa jeho učeniu otáčať chrbtom. V každej z alternatív na nás ale bude posôbiť, akurát nástroje, ktoré si na to zvolí, budú rozdielne.
Staré kultúry na vedomú spoluprácu so životom, ktorá iniciovala náš vývoj a rast, používali prechodové slávnosti, ktorých múdrosť a benefity môžeme navrátiť aj do moderného sveta.
Čo je to prechodová slávnosť?
Je to zámerne a bdelo vytváraný priestor, v ktorom sa uzatvára stará etapa a otvárame sa etape novej. Nová etapa v nás ale potrebuje nové kvality, aby sme jej potenciál, dary aj výzvy vedeli uniesť a premenila nás v našu vyspelejšiu, zrelšiu verziu. Je to jeden zo spôsobov ako život zabezpečuje evolúciu človeka.
Čo môže byť prechodovou udalosťou, ktorá nás dokáže iniciovať? Čokoľvek, čo považujeme za zmenu, ktorá sa dotýka nášho doterajšieho spôsobu fungovania, svetonázoru či žitia.
Môže ísť o zmenu práce, začatie podnikania, rozvod, svadbu, pôrod, uvítanie dieťaťa do rodiny, iniciácia chlapca v muža, dosiahnutie míľnikového veku, ktorého bránu už staré kultúry vedome podporovali.
Môže ísť o akúkoľvek udalosť, ktorá od nás vyžaduje osvojenie si nových ľudských kvalít. Inicuuje nás každá zmena, ktorou náš vnútorný svet volá po našom raste a naplnení svojho potenciálu. Keď sa iniciujeme zámerne a bdelo, sami si vytvárame tento priam posvätný priestor pre vnútornú inventúru, tak život nepotrebuje pre nás vytvárať až toľko alebo až tak intenzívne krízy, ktoré sa k nám do života pridajú, keď sa takejto inventúre vyhýbame.
Mnoho týchto silných udalostí v živote sa dobou sprofanovalo a odňali sa z nich práve hlboké psycho-energetické aktivácie v psychike človeka, ku ktorým pri nich dochádzalo.
Svadba
Vezmime si ako príklad svadbu. Je veľká hostina, zíde sa rodina, rok príprav všetkého okolo. V kostole ale predčítame svoje sľuby nalepené na kľačadle. Od slova do slova rovnaké sľuby, ktoré pred nami zopakovalo tisíce párov. Alebo na miestnom úrade zopakujeme slová po cudzej osobe, ktorá nás oddáva. Tie isté slová, ktoré po nej opakovalo tisíce párov. V týchto spôsoboch obradov úplne absentuje osobná suverenita aj vzťahová individualita páru. Nie je priestor pre oslovenie a umocnenie toho jedinečného ,,nášho", toho čím sa jeden druhého môžeme hlboko dotknúť a spojiť v najhlbšej úrovni, ktorá nás vie podržat neskôr vo veterných dňoch. Svadba ako prechodová slávnosť sa dá uchopiť krásnym spôsobom, ktorý skutočne pár psychoenergeticky posunie do svojej vyššej úrovne a mnoho kultúr vedelo, ako tento rozmer do obradu priniesť a ako ho podporiť.
Rozvod
Tiež napríklad na začiatku manželstva je svadba. Ale žiaden zámerný priestor či udalosť na uzavretie etapy manželstva, ktorá prichádza po rozvode. Riešia sa hmotné/ svetské aspekty rozvodu majetky, opatrovníctvo, výživné, no nie je vytvorený žiaden priestor na spracovanie psychických obsahov, ktoré ukončenie vzťahu so sebou prináša. Ak tieto udalosti nemáme na emocionálnej úrovni spracované, nevieme stáť v ďalšej etape života PO pevne a slobodne. Nespracované psychické obsahy môžu spôsobiť, že naše srdce nebude dostupné novým vzťahom, lebo ,,odvislo" v predchádzajúcom vzťahu. Nepostarali sme sa o jeho prežitky a príbeh a ono s nami ďalšou etapu nekráča, žije si stále v starom príbehu. Máme tendenciu vtedy narážať na nových partnerov, ktorí nám ,,nesedia", nie je to ,,ono", niečo im ,,chýba". V skutočnosti nám ale pocitovo chýba naša zanechaná časť, ktorú neúspešne hľadáme v druhých. Keď sa po tú našu časť vrátime a ošetríme ju, pridá sa k nám a plne bude s nami žiť príbeh nový. K tomuto vie poslúžiť práve bdelá prechodová slávnosť ukončenia vzťahu, ktorý je možné absolvovať či už sám/a so sebou alebo dokonca v dosluhujúcom páre, aby sme sa vedeli rozísť v láske, úcte a vďačnosti (tam kde to ide a obaja majú ochotu to pre seba samých aj seba navzájom urobiť.)
Ako môže vyzerať rozvodová slávnosť?
Vzťahová terapeutka Esther Perel hovorí o rozchodových rituáloch ako o veľmi dôležitých tradíciách pre zdravie partnerských vzťahov. Video je síce v angličtine. Ale pre tých, pre ktorých angličtina nie je prekážka nesie pár zaujímavých vhľadov.
Narodenie dieťaťa
Po narodení dieťaťa sa kedysi robievalo to, že otec zobral novorodeniatko medzi mužov, ktorý tvorili život otca a pravdepodobne by tvorili aj budúci život dieťaťa. Šlo o dedov, strýkov, priateľov otca, starších súrodencov bábätka, atď. Všetci ako sedeli okolo ohňa si dieťa podávali a každý mu do vienka venoval nejaký prísľub (ktorý bol schopný počas života dieťaťa držať). Zároveň ho v živote vítal a žehnal mu. Šlo o vedomý a bdelý akt ochrany a podpory dieťaťa, ktoré skrz túto udalosť dostalo korene a stráž, ktorú za svojím chrbtom cítilo počas všetkých rokov, kým sa mu plne vyvinula vlastná sila. Rovnako to bolo so ženskými silami zo strany matky, kedy blízke ženy matky žehnali dieťaťu a tiež mu poskytovali opateru, prijatie a lásku. Zároveň od týchto žien sa matke dostávalo dlhodobej popôrodnej starostlivosti, aby aj ona svojou iniciáciou mala priestor prejsť tak, ako potrebuje.Takto dieťa dostalo psycho-energetickú výbavu aj zo strany mužského aj ženského princípu. Vekmi a odtrhnutím sa človeka od povôdnej múdrosti sa udalosť narodenia dieťaťa ,,oslavuje" stále z veľkej časti (hlavne v modernom svete) opitím sa otca s kamarátmi, kým žena je sama s bábätkom. Míľnik podvedome vnímame stále, akurát to ako s ním narábame sa sprofanovalo a iniciačný rozmer v ňom absentuje.
Iniciácia je naším vnútorným volaním po nás samých. Volá na nás naša pripravená nasledujúca verzia nás samých.
Môžeme volanie ignorovať, nevypočuť si ho a neintegrovať do svojho bytia. Táto naša čast, ale chce byť žitá a čím viac sa jej obraciame chrbtom, tým hlasnejšie a údernejšie volania na nás začne aplikovať.
O tom ako môžu ďalsie iniciačné slávnosti vyzerať v modernom svete, aby stále niesli svoje benefity pre psychickú silu človeka si napíšeme nabudúce.
Naše sebarozvojové komunikačné hry nájdete na www.clovecinahra.sk